WhatsApp Abonemiz Olun
Fotoğraf Gezilerimizi Kaçırmayın !

VAN-MUŞ-IĞDIR FOTOĞRAF GEZİSİ

0
 • 4 gün 3 gece
 • 775 KM Yol
 • 12-17
 • XX XXXX 2024

Nihat Karadağ ile

VAN – MUŞ – IĞDIR FOTOĞRAF GEZİSİ

Tarihi mekanları ve doğal zenginlikleri ile bizi büyüleyecek olan Van-Muş ve Iğdır’a fotoğraf gezisi düzenliyoruz.

Meşhur Van Kahvaltısı, Van Kalesi, Van Kedisi Evi, Takı Müzesi, Kale Çevresindeki Tarihi Mekanlar, Akdamar Adası, Gevaş Selçuklu Mezarlığı, Güroymak Kaplıcası, Çengilli Köyü-Köylerde Sürü ve Yaşam Fotoğrafları, Tarihi Murat Köprüsü, Yalnız Ağaçlar, Nemrut Dağı Görüntüsü, El Aman Hanı, Ahlat Selçuklu Mezarlığı, Bayındır Kümbeti, Harabe Şehir, Tarihi Köprü, Bastoncular, Adilcevaz Ulu Cami, Tuğrul Bey Cami, Aygır Gölü Süphan Dağı Manzarası, Van Gölü Manzarası, Muradiye Şelalesi, Ağrı Dağı, İshak Paşa Sarayı, Doğubeyazıt’tan Ağrı Dağı Manzarası, Ahmed-iHani Türbesi, Doğubeyazıt Kalesi fotoğraflayacağımız yerler arasında…

Özet:

4 günlük seyahat, 25 farklı lokasyon, 1100 km yol, 3 gece otel konaklaması, özel fotoğraf kurguları, iyi fotoğraflar için ipuçları, binlerce yıllık tarihi saray, kaplıca, tarihi mezarlar ve kaleler, dünyaca meşhur şelale ve Van Gölü’nün eşsiz manzarası…

Bu Gezide Neler Var?

VAN KAHVALTISI

İpek Yolu Üzerinde Bir Lezzet Durağı… Van ilinin İpek yolu güzergâhında olması, kahvaltı geleneğinin oluşmasında rol oynamıştır. Van kahvaltı sofrasının öncelikli özelliği yiyeceklerin tamamen doğal ürünlerden oluşmasıdır. Kahvaltı sofrası; hakiki Van balı, yoğurt kaymağı, süt kaymağı, yayık tereyağı, cacık, otlu peynir, örme peynir, beyaz peynir, kavurmalı-sucuklu yumurta, zeytin, murtuğa, kavut, gencirundan meydana gelir. Günümüzde Van’da 60’a yakın Van Kahvaltı Sofrası bulunmaktadır. Semaver Çayı Eşliğinde Doyumsuz Bir Sofra Kahvaltı malzemeleri özel yöntemlerle hazırlanan ve taş fırınlarda pişirilen lavaş ekmeği ve Van çöreği ile sunulur. Van kahvaltısının olmazsa olmazı taze demlenmiş nefis semaver çayıdır. Semaver çayının yanında yöredeki otlarla beslenen keçi ve koyun sütü de tercihler arasındadır. Van’a Has Kahvaltı Kültürü Van kahvaltı salonlarında, pastane ve lokanta ürünleri satılmaz. Hiçbir kahvaltı salonu menüsünde ve işletme şeklinde değişiklik yapmamıştır.

VAN KALESİ (ANTİK TUŞBA)

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne dahil edilen 2 bin 700 yıllık Van Kalesi, Türkiye ve dünyanın birçok yerinden binlerce turiste, Urartular’dan günümüze uzanan tarihe tanıklık etme imkanı sunuyor. Urartu Kralı 1. Sardur’un M.Ö. 840-825 yıllarında Van Gölü kıyısına inşa ettirdiği ve Urartular’ın 250 yıllık hakimiyetinin izlerini taşıyan kale, görkemli yapısı ve günümüze ulaşan tarihi eserleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Bin 800 metre uzunluğunda, 20-120 metre arası değişen genişlikte ve 100 metre yüksekliğindeki kaya üzerine kurulu kalede bulunan yazıtlar, kaya mezarları, tapınaklar, surlar, camiler ve kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan eserler binlerce yıllık tarihe ışık tutuyor. Kalenin surları arasındaki yollarla kalenin zirvesine tırmanırken, Urartular’dan kalma Sardur Burcu, Analı-Kız açık hava tapınağı, krallara ait kaya mezarları, bin merdivenler ile ana kayaya oyulmuş yapılarla binlerce yıllık tarihi fotoğraf karelerine yansıtıyor. Kalenin zirvesinden Van şehrini tepeden 360 derece görülebiliyor ve Van Gölü’nün eşsiz manzarasına karşı güneşin batışını izlemek mümkün.

VAN KEDİSİ EVİ

Nesli azalan Van kedilerinin korumaya alınması için yapılıp işlevsel hale gelen Van Kedisi Evi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde bulunmakta. Dünyanın faunası için çok önemli bir yere sahip olan Van kedilerinin, artık korunabildiği ve bilimsel çalışmaların da gerçekleştiği Van Kedi Evi’nde dişi ve erkek kediler ayrı bölümlerde bulunmakta. Yeni doğan kediler için de küçük bir bölüm ayrılmış durumda olup, hasta olan kedilerin tedavileri yapılmakta. Bahçede oynayan Van kedilerinin çok farklı ve bir o kadar tatlı dünyalarına tanık olmak isteyenlere çok eğlenceli bir gezi noktasıdır.

VAN MÜZESİ

Van Müzesi çağdaş müzecilik anlayışıyla hazırlanan Van ili ve çevresine ait eserlerden oluşan seçkin bir koleksiyon sergilenmektedir. Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Urartu, Pers, Roma, Bizans, İslami, Selçuklu, Türk-İslam, Osmanlı dönemlerine ait eserlerin, kronolojik sırayla sergilendiği bölümleri, ziyaretçileri eşsiz bir tarih yolculuğuna çıkarmaktadır.

AKDAMAR ADASI

Van Gölünün ikici büyük adası olan Akdamar Adası Gevaş ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Büyük bir turist potansiyeline sahip Akdamar Adasına Gevaş iskelesinden tekne ile gidilebilir. Badem ağaçları ile dolu ada her mevsim ayrı güzelliğe bürünür. İlkbaharda badem ağacının çiçek açması ile görsel bir şölene dönüşen adada harika manzaralara şahit olacaksınız. Adada bulunan binlerce yıllık geçmişe sahip Akdamar Kilisesi iç ve dış mimarisi ile büyülemeye hazır. Doğa ve tarihin buluştuğu bu adada harika manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. Ayrıca adada bulunan tarihi mezarlar buraya ayrı bir güzellik katmaktadır. Akdamar adasında lokanta ve kafe de bulunmaktadır. Ayrıca burada yüzme ve piknik yapma da mümkün. İhtişamlı görüntüsü ile Akdamar Adası ve Akdamar Surp Haç Kilisesini muhakkak görmelisiniz.

GEVAŞ SELÇUKLU MEZARLIĞI

Selçuklu Mezarlığı Gevaş İlçesi Karşıyaka Mahallesi Hişet Mevkiinde bulunmaktadır. Mezarlık 1. derece arkeolojik sit alanıdır. Halime Hatun Kümbeti ise Selçuklu Mezarlığı’nın doğu tarafında yer almaktadır. Giriş kapısı üzerindeki kitabesine göre Melik İzzeddin tarafından 1335 tarihinde, kızı Halime Hatun için yaptırılmıştır. Ustası Ahlatlı Pehlivan oğlu Esed’dir. İki katlı inşa edilmiş kümbetin cenazeliği kare planlı olup, doğudaki kapısına merdivenle inilmektedir. Köşeleri pahlanmış kare kaide üzerine onikigen gövdeli olarak yapılmıştır. Üstten piramidal bir külahla örtülmüş kümbet, düzgün kesme taş malzeme ile inşa edilmiştir. Gövdenin kuzeyindeki cepheye taç kapı, diğer üç yöne pencereler açılmıştır. Aralardaki yüzeyleri üçgen nişler hareketlendirmektedir. Tüm cephelerde şeritler halinde ve madalyonlar şeklinde bitkisel, geometrik ve yazılardan oluşan süslemelere yer verilmiştir.

GÜROYMAK KAPLICA

Bitlis’in Güroymak ilçesine 7 kilometre uzaklıkta bulunan Budaklı Kaplıcası, Türkiye’deki fotoğrafçıların gözde yerlerinden biri haline geldi. 40 derece sıcaklıktaki kaplıca suyu, yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından olurken kış aylarında manda ve atlarıyla gelen köylülerin fotoğraflarını çekmek için fotoğrafçıların uğrak noktası olmaktadır.

TARİHİ MURAT KÖPRÜSÜ

İlk kez bölgede 13. yüzyılda Selçuklu Hanedanı döneminde bir köprü yapılmıştır ancak bu köprünün yapılış tarihi belli değildir. Köprünün zaman içinde restore edilmiştir. Günümüzdeki hali, 1871 tarihli restoresinden kalmıştır.

NEMRUT DAĞI

Nemrut Dağı ya da Nemrut Stratovolkanı, Bitlis’in Tatvan ilçesinde, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan yüksek dağlardan biridir. Van Gölü’nün batısına düşer. Nemrut, uyuyan aktif bir yanardağdır ve 1441 yılında son kez lav çıkışı olmuştur.

EL AMAN HANI

16. yüzyılla tarihlendirilen El Aman Hanı, Bitlis’in Tatvan ilçesinde yer alıyor. Van Beylerbeyi Köse Hüsrev Paşa tarafından inşa ettirilen El Aman Hanı, ilk yapıldığı dönemlerde hayrat olarak kullanılıyordu. Uzun bir süre kervansaray olarak kullanılan han; dükkanlar, cami ve hamamdan meydana geliyor.

AHLAT SELÇUKLU MEZARLIĞI

Ahlat Selçuklu Mezarlığı, Bitlis’in Ahlat ilçesinde bulunan ve ortaçağ dönemine ait dünyanın en büyük Türk-İslam mezarlığıdır. Mezarlık bugün bir açık hava müzesi niteliğindedir ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmıştır.

ADİLCEVAZ ULU CAMİ

Bitlis ilinin Adilcevaz ilçesinde, Van Gölü’nün kıyısında yer alır. İlk inşa tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, 14. ya da 15. yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Bir dönem medrese olarak da kullanılmıştır.

SÜPHAN DAĞI

MÖ 8050 civarında patlayan volkan olan Süphan dağı, Anadolu’nun 3. yüksek doruğudur. Volkanik bir oluşum olan dağ, Türkiye’deki volkanik dağlar arasında yükseklik bakımından ikinci sırada yer alır. Toplam 4058 metre yüksekliğe sahip dağ, tırmanış için sıkça tercih edilir.

MURADİYE ŞELALESİ

Bend-i Mahi Üzerinde Görkemli Şelale Muradiye Şelalesi, Muradiye ilçe sınırlarında yer alır. Van il merkezine 80 km uzaklıktadır. Adını Bağdat seferine çıkan Osmanlı Padişahı IV. Murat’tan almıştır. Tendürek Dağı’ndan beslenen Bend-i Mahi çayı üzerindedir. Şelalenin yüksekliği 50 metredir.

DOĞUBEYAZIT

Türkiye’nin doğuya açılan kapısı olan Doğubayazıt, tarih boyunca çok sayıda kavim ve medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Yüzyıllar süren bu uzun serüvende ilçe; Urartular, Asurlar, Medler, Persler, Roma ve Bizans hakimiyetinde kaldıktan sonra Halife Hz. Osman döneminde İslam akınlarıyla tanışmıştır. Doğubayazıt bir yandan Anadolu’da yaşamış, savaşmış, uygarlıklar ve kültürler oluşturmuş bütün kavimlerin izlerini taşırken, bir yandan da doğal güzellik ve folklorik zenginliğiyle de gün geçtikçe önem kazanmaktadır.

İSHAKPAŞA SARAYI

İshak Paşa Sarayı Ağrı ili Doğubeyazıt ilçesinin, 5 km doğusunda yer alan bir dağın yamacına kurulmuştur. 1685 yılında Doğubeyazıt Sancak Beyi Çolak Abdi Paşa tarafından başlanan yapımı, 1784 yılında Çıldır valisi İshak Paşa tarafından tamamlanmıştır. Osmanlı mimarisinin, Anadolu’da günümüze ulaşabilen tek saray yapısı olarak kabul edilmektedir.

VAN GÖLÜ

Dünyanın en büyük sodalı gölüne sahip olan Van Gölü, Tatvan ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Hem tatlı su hem de tuzlu suya sahip olan bu göl görüntüsüyle eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Van Gölü veya yöresel adıyla Van Denizi, Tatvan ilçesi sınırları içerisinde bulunan Nemrut volkanik dağının patlaması sonucu oluşan kraterde biriken suların oluşturduğu varsayılan volkanik bir göldür. Çok sayıda koyu bulunan Van Gölü’nün yüzölçümü 3.713 km²’dir. Göl su seviyesi iklime bağlı olarak yükselip, düşmektedir. Gölün ortalama derinliği 171 m, en derin yeri ise, 451 metredir. Gölün doğu bölümünde dört ada vardır. Bunlar; Akdamar, Çarpanak, Adır ve Kuş adalarıdır. Adalar tarihi ve turistik özelliğe sahiptir ve 1990 yılında Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmişlerdir.

AHMED-İHANİ TÜRBESİ

Bir süre bölgenin kültür merkezi olan Cizre’de yaşayan ve Mem û Zîn adlı mesnevisini burada kaleme alan Ahmedi Hani daha sonra Eski Bayazıt’a (Doğubayazıt) gitti ve orada vefat etti. Ahmed-i Hani’ye ait bir türbe Doğubayazıt’a 8 kilometre mesafede, İshak Paşa Sarayı’nın üst kısmındadır.

BEYAZIT CAMİ

Osmanlı klasik dönem mimarisinin erken dönem eserleri arasında bir yapıdır. Semte dağınık bir şekilde inşa edilmiş olan külliyenin ana elemanı durumundaki parçasıdır. Mimarının kim olduğu kesin olarak bilinmez, Mimar Hayrettin, Mimar Kemaleddin veya Yakupşah bin Sultanşah tarafından yapıldığına dair görüşler vardır.

Güzergah:

Meşhur Van Kahvaltıcıları > Van Kalesi > Van Kedisi Evi > Takı Müzesi > Kale Çevresindeki Tarihi Mekanlar > Akdamar Adası > Gevaş Selçuklu Mezarlığı > Güroymak Kaplıca > Çengilli Köyü-Köylerde Sürü ve Yaşam Fotoğrafları > Tarihi Murat Köprüsü > Yalnız Ağaçlar > Nemrut Dağı Görüntüsü > El Aman Hanı > Ahlat Selçuklu Mezarlığı > Bayındır Kümbeti > Harabe Şehir > Tarihi Köprü > Bastoncular >  Adilcevaz Ulu Cami > Tuğrul Bey Cami > Aygır Gölü > Süphan Dağı Görünüşü > Van Gölü Manzarası > Muradiye Şelalesi > Ağrı Dağı > İshak Paşa Sarayı > Doğubeyazıt’tan Ağrı Dağı Görünüşü > Ahmed-i Hani Türbesi > Doğubeyazıt Kalesi > Ağrı Dağı Çekimleri

Harita:

 • Araç ile Toplam Yol: 775 Km

Gezi Programı:

1.GÜN / 02 Mart 2023 Perşembe

Saat 12:00’de Van Havaalanında buluşuyoruz. 
Meşhur Van Kahvaltısı (Sabah erken gelenlerle kahvaltıya gideceğiz. Kahvaltıdan sonra, geç gelenleri Havaalanı’ndan alıp tura başlayacağız.)
Van Kalesi
Van Kedi Evi
Van Evleri 
Van Müzesi
Akdamar Adası
Gevaş Selçuklu Mezarlığı 
Akşam Yemeği
Muş’ta Konaklama

2.GÜN / 03 Mart 2023 Cuma

Kahvaltı (Otel)
Güroymak Kaplıca 
Muş Merkez
Sürü ve Yaşam Fotoğrafları (Hava şartlarına bağlı olarak değişebilir) 
Tarihi Murat Köprüsü 
Muş Merkez
Akşam yemeği

3. GÜN / 04 Mart 2023 Cumartesi

Kahvaltı (Otel)
Yalnız Ağaçlar 
Nemrut Dağı Görüntüsü
El-Aman Hanı
Ahlat’ta Selçuklu Mezarlığı, Kümbetler, Tarihi Köprü
Adilcevaz Ulu Cami
Süphan Dağı ve Van Gölü Manzarası
Muradiye Şelalesi
Doğubeyazıtta İshak Paşa Sarayı
Iğdır’da Konaklama

4. GÜN / 05 Mart 2023 Pazar

Kahvaltı (Otel)
Ağrı Dağı Görüntüsü 
Doğubeyazıt’tan Ağrı Dağı Görüntüsü
İshak Paşa Sarayı 
Ahmed-iHani Türbesi
Beyazıt Cami
Alışveriş İçin Serbest Zaman
Van’a Hareket
Yol Üstü Manzaralar
Havaalanına Varış

Kimler Katılabilir?:

Bu geziye fotoğrafa gönül vermiş herkes katılabilir. Fotoğraf makineniz olmasa da cep telefonu ile de fotoğraf çekebilirsiniz. Fotoğraf çekmeyenler de gezilerimize katılabilir, ancak fotoğraf odaklı bir gezi olduğundan, bizlere ayak uydurmalarını rica ediyoruz. 

Başka Şehirlerden Geziye Katılmak:

Bu gezi, Havaalanı buluşmalı bir gezi olduğu için, diğer şehirlerden yada ülkelerden de, belirtilen havaalanına kendi ulaşımızını sağlayarak geziye katılabilirsiniz.

Önerilen Ekipman:

 • Manzara fotoğrafları için: Geniş açı objektif ve Polarize filtre
 • Portreler için: 50mm ve 85mm objektifler
 • Şelaleler için: Tripod, ND filtre, harici kumanda

Önerilen Giysiler:

Soğuk bir mevsimde, çok soğuk bir bölgeye gittiğimizi düşünerek, soğuğa dayanıklı mont-kaban, polar giysiler, eldiven, şapka ve bot seçmenizi tavsiye ederiz. 

Fotoğraf Eğitmeni:

Nihat Karadağ
Fotoğraf gezimiz esnasında, PhotoPlay Fotoğrafçılık Kursu Kurucusu ve Türkiye’nin en sevilen fotoğraf eğitmeni Nihat Karadağ bizlere eşlik edecektir. Kendisinin fotoğrafik özgeçmişi aşağıdadır.

 • Photo Travel ve PhotoPlay kurucusu.
 • 1983 Ankara doğumlu profesyonel fotoğrafçı.
 • Fotoğraftaki ilk başarısı lise yıllarında aldığı ödül oldu.
 • Üniversite eğitimini tamamladığı Bolu’da ise çeşitli yerel gazetelerde çalıştı. Bolu Gündem Gazetesi’nde Haber Müdürü olarak çalıştı.
 • 2005 yılında İstanbul’a gelerek ulusal gazetelerde foto muhabiri ve fotoğraf editörü olarak çalışma hayatına devam etti.
 • Çektiği fotoğraflar Evrensel, Birgün, Radikal ve Cumhuriyet başta olmak üzere birçok gazete, dergi ve kitapta yayınlandı.
 • 2009 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Ana Sanat Dalı’nda Yüksek Lisans’a başladı.
 • 2009-2013 yılları arasında ise bir reklam ajansına bağlı olarak Başbakanlık için fotoğraflar çekti.
 • Türkiye’nin en çok okunan fotoğraf dergisi Photoline’da, 2009-2012 yılları arasında yazar olarak, 2013-2016 yılları arasında ise Yazı İşleri Müdürü olarak görev aldı.
 • 2008 yılından bu yana fotoğraf eğitmenliği yapan Karadağ, PhotoPlay Fotoğrafçılık Kursu’nda çeşitli fotoğraf eğitimleri vermeye devam ediyor.
 • Karadağ’ın 7 ödülü ve 20’den fazla fotoğraf sergisi bulunuyor.
 • Uluslararası Basın Kartı sahibi.
 • Çeşitli ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmalarında jüri üyesi olarak görev aldı ve almaya devam ediyor.

Ücret:

 • 2 kişilik odada konaklamalı, kişi başı katılım ücreti XXX TL’dir.
 • Tek kişilik oda farkı XXX TL‘dir.

Ücrete Dahil Olanlar

 • Van-Muş-Iğdır şehir içi gezileri ve Havalimanı'na transferlerİ
 • 3 Gece Otel Konaklaması
 • Cuma-Cumartesi ve Pazar günü otelde alınacak kahvaltılar
 • Fotoğraf Eğitimi ve Danışmanlık Hizmetleri
 • Rehberlik Hizmetleri
 • Milli Park Giriş Ücretleri
 • Seyahat Sigortası
 • Otopark Ücretleri

Ücrete Dahil Olmayanlar

 • İstanbul-Van gidiş-dönüş uçak bileti
 • İlk gün alacağımız Van Kahvaltısı
 • Tüm öğle ve akşam yemekleri
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri (Müze kartı olanlar yanında getirebilirler)
 • Ayrıca belirtilmemiş tüm kişisel harcamalar

Ödeme:

Kayıt işlemi esnasında Kredi Kartı ile ya da banka hesabımıza EFT ile ödeme yapabilirsiniz.

Gezi günü elden ödeme alınmamaktadır. 

 • Kredi kartı ile kayıt anında rezervasyon bedelinin tamamının ödenmesi gerekir.
 • EFT ile ödemelerde ise, kayıt anından itibaren 1 (bir) iş günü içerisinde rezervasyon bedelinin tamamının ödenmesi gerekir. 1 (bir) iş günü içerisinde ödemesi yapılmayan rezervasyon talepleri sistem tarafından otomatik olarak iptal edilir.
 • PHOTO TRAVEL kredi kartı bilgilerini hiçbir koşulda 3. kişilerle paylaşmayacağını kabul ve taahüt eder.

Para Puan:

 • Bu geziyi satın almanız halinde 50 TL değerinde PARA PUAN kazanacaksınız.
 • Puanlarınızı sonraki gezilerde indirim olarak kullanabilirsiniz.
 • Eğer bu geziyi satın alırken, İndirim Kuponu ya da Para Puan kullanacaksanız, lütfen öncelikle sayfada yer alan İndirim Kuponu Kullanım Koşulları ile Para Puan Kullanım Koşulları’nı dikkatlice okuyunuz.

Konaklama:

 • 2 gece Muş / Diyar Paris Otel (4 yıldızlı)
 • 1 gece Iğdır / Dedemin 2 Otel (3 yıldızlı)

Gidiş-Dönüş Uçak Bilgisi:

GİDİŞ: 2 Mart 2023 Perşembe günü saat 12.00’da Van havaalanında olacak şekilde, istediğiniz uçağa bilet alabilirsiniz. (Sabah erken gelenlerle kahvaltıya gideceğiz. Kahvaltıdan sonra, geç gelenleri Havaalanı’ndan alıp tura başlayacağız.) 

DÖNÜŞ: 5 Mart 2023 Pazar günü 18:00 sonrasındaki istediğiniz uçağa bilet alabilirsiniz.

TURSAB:

Bu gezi, Photo Travel Seyahat Acentesi Tic. Ltd. Şti’ye ait, TURSAB A grubu Seyahat Acentesi Fotoğraf Gezileri Turizm tarafından düzenlenmektedir.

 • TURSAB Unvan: Fotoğraf Gezileri Turizm (A Grubu Seyahat Acentası)
 • TURSAB Belge No: 15100

İletişim:

Diğer Bilgiler:

Genel Bilgiler

 • Rezervasyon esnasında seçtiğiniz koltukta seyahat edersiniz. Eğer istediğiniz koltuk satışta değilse, sizden önce başka bir kişi almış demektir. Koltuk numaralarını biz değiştiremeyiz. Web sitesinde yayınlanan koltuk numaralandırması ile geziye gelen araçtaki koltuk numaralandırması farklı olabilir. Bu durumda web sitemizde koltuk numaralandırması geçerlidir.
 • Geziye hangi şehirden katılırsanız katılın, turun tüm ücretini ödersiniz. Çünkü araçta koltuk, ilk kalkış noktasından itibaren sizin için boş gelecektir. Lütfen şehirlerarası yolcu taşıyan firmalarla bizim verdiğimiz hizmeti karıştırmayın.
 • Rehberimiz programı tamamen gerçekleştirmek kaydı ile programın seyrinde değişiklik yapabilir. Turlarımız tur programı ve rehberlik hizmetleri ile bir bütündür ayrı ayrı düşünülemez.
 • Tur programında belirtilen saatler, normal hava ve yol koşullarına göre hesaplanmış olup, olası gecikmelerde, Photo Travel’ın sorumluluğu değildir, misafirin ise tazminat hakkı yoktur.
 • Müze ve ören yeri girişi ücretleri fiyatlara dahil değildir.
 • Seyahat süresince kullandığımız araçlarımızdan ayrılırken eşyalarınızı eksiksiz olarak yanınıza aldığınızdan emin olun, kaybolan eşyalarınızdan Photo Travel sorumlu değildir.
 • Tur içerisinde kullanılmayan ulaşım, çevre gezileri vb. haklar iade edilemez.
 • Turlar esnasında program yoğunluğundan dolayı bankamatik, döviz bürosu vs. bulmak her zaman mümkün olmadığından, misafirlerimizin bu duruma karşı hazırlıklı olmasında fayda vardır.
 • Ekstra Turlar, kişi sayısına bağlı olarak hareket eder. Ekstra bir turun gerçekleşmemesi halinde misafirin tazminat hakkı doğmaz. Bu durumda Photo Travel’ın bir sorumluluğu yoktur. Ekstra Tur fiyatları değişebilir. Bu durumda misafirin turu satın aldığı tarih değil, turun hareket ettiği tarih dikkate alınır. Tura gidilen dönemdeki ekstra tur fiyatı geçerli olur. Misafir bunu kabul ederek turu satın almıştır.
 • Tur esnasında alacağımız tüm yemekler, aksi belirtilmedikçe ekstradır ve serbesttir. İsteyen istediği yerde yemeğini yiyebilir. Yemeklerin fiyata dahil olduğu yerlerde ve/veya tur programı nedeniyle topluca yemek yememiz gereken restoranlarda, grubumuza ayrılan masalar kullanılır.
 • Tur öncesi ya da tur esnasında hava muhalefeti nedeniyle yapılamayan Turlardan Photo Travel’ın sorumluluğu yoktur.
 • Gezilerimiz fotoğraf turu olduğu, zorlu hava şartlarında gerçekleşebildiği ve yürüyüş içerdiği için çocuklara uygun değildir. Ancak çocukların turlarımıza katılıp katılmaması tamamen ebeveynlerinin tercihidir. Eğer çocuklar için otobüste koltuk istenirse yetişkin fiyatı uygulanır. 2 yaşını doldurmuş her bireyin otobüste koltuk alması zorunludur.

Katılımcı Sayısına Göre Araç Bilgisi

 • Otobüsler: (36-54 Kişi Sayılarında Kullanılır) Mercedes Travego/Tourismo, Neoplan Cityliner/Tourliner, Temsa Safir/Maraton, Man Fortuna
 • Midibusler: (20- 35 Kişi Sayılarında Kullanılır) İsuzu Turkuaz , Otokar Mega
 • Minibusler: ( 19’un Altındaki Kişi Sayılarında Kullanılır) Volkswagen Crafter, Mercedes Sprinter

Tüm misafirler, yukarıda belirtilen maddeleri kabul ederek Turun satışını gerçekleştirmiş sayılır.

İptal - İade - Değişiklik Şartları

1- Seyahat acentesi gerekli yolcu sayısı kadar kesin kaydın oluşmaması veya mücbir sebeplerden ötürü geziyi hareket tarihinden 1 gün önce iptal edebilir, bu durumda tüketicinin tazminat hakkı yoktur.

2a- Tura kayıt yaptıran misafirlerimizin:

 • Günübirlik yurt içi gezilerde 5 iş günü öncesine kadar ücretsiz iptal hakkı vardır.
 • Konaklamalı yurt içi gezilerde 15 iş günü öncesine kadar ücretsiz iptal hakkı vardır.
 • Yurt dışı gezilerde ise, bir geziyi satın altığınız tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ücretsiz iptal hakkı vardır.
 • Yukarıdaki durumlarda rezervasyonunu iptal ettirenlerin ücretleri kesintisiz iade edilir.
 • Yukarıda belirtilen sürelerden daha az süre kalması durumunda iptal ettirenler de ise, tur dolduktan sonra yerlerine başka kişi kayıt yaptırırsa ücretleri iade edilir, aksi takdire ücretleri iade edilmez. Bunun nedeni ise, yurt içi günübirlik gezilerde haftalar öncesinden, yurt içi ve yurt dışı konaklamalı gezilerde ise aylar öncesinden otel ve araç ödemelerinin yapılmış olmasıdır. Siz geziye gelmediğinizde oteldeki odanız/yatağınız ve araç koltuğunuz boş kalır. Yerinize başkası kayıt olduğunda ise, sizin odanıza ve araçtaki koltuğunuza o kişi geçeceği için, o kişiden aldığımız ücretle sizin ödemenizin tamamı iade edilir.
 • Dileyen misafirlerimiz, kendilerinin katılamayacağı turlara, acenteye turun hareketinden en az 2 (iki) iş günü öncesinde bildirmek şartı ile kendilerine yerine bir arkadaşlarını ya da akrabalarını tura gönderebilirler.

2b- Erken rezervasyon sigortası yaptıran misafirler giriş gününe 72 saat kala kesintisiz otel rezervasyonlarını iptal etme hakkına sahiptirler. Sigorta iptal edilmez, prim iadesi yapılmaz. Kapsam dışı haller; harp veya harp mahiyetindeki hareket, ihtilal, isyan, ayaklanma ve buna benzer hallerden doğan iç karışıklıklar, terör olayları, salgın ve yaygın hastalıklar, deprem, sel, yanardağ püskürmesi, yer kayması, doğal afetlerdir.

2c- ERKEN REZERVASYON SİGORTASI yaptırmayan misafirler ve rezervasyonlar için İPTAL – İADE – VAZGEÇME – DEĞİŞİKLİKLER sözleşme şartlarındaki ( a ) maddesi geçerlidir.

2d- Tüketici; indirimli satış döneminde satın almış olduğu indirimli erken rezervasyon ürününde herhangi bir sebeple tarih değişikliği yaptırmak isterse, talepte bulunduğu tarihte geçerli olan liste fiyatları üzerinden indirimsiz rezervasyon değişikliği yapılacağını kabul eder.

3- Tüketicinin başlangıcını kaçırdığı geziye, sonradan iştirak edeceğini yazılı olarak bildirmemesi durumunda, Seyahat acentesi, tüketici adına yapılmış tüm rezervasyonları iptal etme hakkına sahiptir. Bu gibi iptallerde tüketiciye herhangi bir ücret iadesi yapılmaz.

4- Mücbir sebepler: Olumsuz hava koşulları, yol engeli, grev, terör, savaş, savaş ihtimali, öngörülemez teknik hususlar gezinin başlamasına veya devamına engel teşkil ediyorsa, taraflarca mücbir sebep olarak kabul edilir. Yolcunun veya birinci derece akrabalarının 10 günlük mutat iştigaline engel rahatsızlıkları ve/veya ölümleri de mücbir sebeptir.

5- Seyahat acentesi, gerekli gördüğü durumlarda ilan ettiği veya kayıt aldığı turları gezi başlangıcından 1 gün öncesine kadar kısmen veya tamamen iptal edebilir. Aynı süre içinde, gezi kapsamındaki otel isimlerini, ulaşım araçları ile bunların hareket yerlerini, programda belirtilmiş ve gezilecek yer olarak gösterilmiş yerlerin ziyaret sıralarını değiştirebilir. Tüketici, bu değişiklik ve iptalleri kabul etmediği takdirde, rezervasyonunu iptal edip ödediği ücretin tamamını iade alma hakkına sahiptir. Bu durumda tüketicinin tazminat hakkı doğmaz.

Gezinin İptal Edilmesi

PHOTO TRAVEL TARAFINDAN TURUN İPTAL EDİLMESİ

Turların hareketi için minimum katılımcı sayısı 24 olarak öngörülmüştür. Yeterli sayıda çoğunluk olmadığında, turu 1 gün önceden haber vermek kaydı ile iptal hakkı Photo Travel’da saklıdır.

Turun iptali durumunda, Photo Travel, katılımcılara turun iptalini bizzat bildirmek zorundadır. Yasal süreç olduğundan tazminat hakkı yoktur. Bu durumda, rezervasyon yaptıran kişilerin ücreti geri ödenir.

Şirketimizden Kaynaklı TUR İADELERİ 3 İŞ GÜNÜ İÇERİSİNDE YAPILMAKTADIR. EFT ile yapılan ödemelerde, mesai saatleri içerisinde yapılan geri ödemeler hesabınıza anında geçer. Mesai dışı yapılan geri ödemeler, ilk iş gününün ilk saatlerinde hesabınıza geçer. Kredi kartı ile seyahati satın almış kişilerin geri ödemeleri ise, bizim tarafımızdan yine en fazla 3 iş günü içerisinde iade edilir, ancak kendi bankanızın sizin kartınıza yansıtması da 3 iş gününü alabilmektedir. Biz iadenizi yaptığımızda bilgilendirilirsiniz. Ardından 3 iş gününün sonuna kadar, kendi bankanızın iadenizi yapmasını beklemelisiniz.

TURSAB Seyahat Sigortası

Zorunlu seyahat sigortası; acentemiz tarafından tüm misafirlerimize ücretsiz olarak yapılan sigorta kapsamı detayları; acentenin iflası veya herhangi bir nedenle Paket Tur hizmetinin verilememesini kapsar. Sağlık sigortası değildir, tedavi masraflarını karşılamaz. (Özel Sağlık Sigortası Misafire Ait Özel Harcamadır)

* Lütfen tarih seçimi yapınız.
Favorilerime Ekle

Bir turu favorilere eklemek için, hesabınızın olması gerekir.

390
Rated 0,0 out of 5
5 yıldız üzerinden 0,0 (0 incelemeye göre)
Harika0%
Çok İyi0%
Ortalama0%
Kötü0%
Çok Kötü0%

Henüz hiç yorum yok. İlk yazan siz olun.